Wręczono Nagrodę Pojednania

Layout 512 października w Rzymie odbyło się wręczenie Nagrody Pojednania, przyznawanej przez Kapitułę Pojednania Polsko-Ukraińskiego. W tym roku laureatami zostały Kongregacja Kościołów Wschodnich, Sekretariat ds. Komunikacji oraz watykański Sekretariat ds. Komunikacji sekcje polska, ukraińska i słowacka Radia Watykańskiego. Statuetki wręczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) abp Światosław Szewczuk.

Uroczystość odbyła się w Ukraińskim Papieskim Kolegium św. Jozafata w Rzymie, nieprzypadkowo, ponieważ 30 lat temu doszło tam do spotkania episkopatów Ukrainy i Polski, 8 października 1987 r. w Papieskim Kolegium Polskim i 17 października w Kolegium Ukraińskim św. Jozafata, gdzie, m.in. ogłoszono deklaracje o pojednaniu między Polakami a Ukraińcami, co później zaowocowało wspólnymi obchodami tysiąclecia chrztu Rusi-Ukrainy 1988 r. w Rzymie i na Jasnej Górze.

Kapituła Pojednania Polsko-Ukraińskiego pragnie zauważać i promować działania różnych osób, organizacji czy instytucji, których postawy i zachowania mogą stanowić przykład godny naśladowania, wspierać inicjatywy służące budowie partnerskich i przyjaznych stosunków między Polakami i Ukraińcami, przyczyniając się w ten sposób do wypełnienia słów świętego Jana Pawła II wypowiedzianych we Lwowie: „Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to, co jednoczy, niż to, co dzieli, ażeby razem budować przyszłość opartą na wzajemnym szacunku, na braterskiej współpracy i autentycznej solidarności.”

W skład Kapituły wchodzą najwyżsi hierarchowie, m.in. abp Swiatosław Szewczuk, kardynałowie Henryk Gulbinowicz i Stanisław Dziwisz, dyplomaci, przedstawiciele świata kultury, nauki i mediów, ludzie o otwartych umysłach i rozumiejący potrzebę tworzenia wspólnoty ducha między Polską a Ukrainą.

Nagrodą Pojednania jest statuetka autorstwa prof. Marii Siuty-Góreckiej, przedstawiająca złączone ze sobą kwiaty – maku i bławatka, wyrastające z jednego korzenia. Symbolizują one narody Polski i Ukrainy, które żyją obok siebie, splecione wspólnym losem i historią, pokazując iż więcej ich łączy niż dzieli.

Więcej na temat uroczystości można przeczytać w materiale KAI tutaj.