Wolontariat to pomoc samemu sobie

Wolontariat to pomoc samemu sobie

Kiedy myślałam o wolontariacie, to przede wszystkim w mojej wyobraźni zawsze pojawiały się dzieci z Afryki; europejski lub amerykański student, który uczy je języka angielskiego; przyszły weterynarz, który pomaga choremu szczeniakowi w schronisku dla psów, a także plakat z “ręką pomocy” i tym podobne obrazy.

Jednak kiedy sama zostałam wolontariuszką, zrozumiałam, że praca wolontariusza może być zupełnie czymś innym. Teraz wiem, że to nie tylko pomaganie innym, które oczywiście też jest ważne, ale również rozwijanie własnych umiejętności i zdobywanie doświadczenia.

Podczas udziału w projekcie EVS spędza się czas z obcymi, wcześniej nieznanymi ludźmi, ale także z samym sobą. Prędzej czy później pojawia się pytanie: „Co będę robić po ukończeniu projektu?” Człowiek zaczyna zdawać sobie sprawę, że życie nie będzie już takie jak wcześniej, ponieważ zmieniły się priorytety i wizje, zmienił się nawet sposób myślenia o rzeczach podstawowych i banalnych.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, czym dla ciebie jest twoja praca, co znaczy życie w obcym kraju, gdzie ludzie mówią w innym języku, mają inną mentalność. Ja zadałam sobie te pytania i doszłam do pewnych wniosków.

Wolontariat to według mnie pomoc samemu sobie. Mam na myśli to,  że kiedy młoda osoba znajduje się w nowym, nieco innym świecie, zaczyna wtedy więcej rozmyślać, poprzez swoje doświadczenia staje się mądrzejsza i realistyczniej patrzy na świat, a także uczy się samodzielnie podejmować decyzje nawet w trudnych sytuacjach. Wolontariat pomaga też w dostrzeżeniu tego, co dawniej zaniedbaliśmy, a teraz byłoby przydatne, ale pozwala też pochwalić się zdobytym wcześniej doświadczeniem, mobilizuje do nauki nowych języków, kultur i podróżowania. Przez to poznajemy samych siebie, swoje wartości i umiejętności, czujemy się ważni i silni.

EVS – to rzeczy materialne (nowe kontakty) i duchowe, które obracają Twoje życie o 180 stopni i rzucają Cię w strefę dyskomfortu, zwaną „doliną śmierci”, z której Ty wychodzisz jako nowy człowiek, który chce się zmienić i uczyć, bo jak wiadomo, wszystkie wielkie sprawy zaczynają się w każdym z nas.

Oksana Tsymbaliuk