Rozpoczęły się Dni Dobrosąsiedztwa w Zbereżu/Adamczukach

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa – 2013 zaczęli się 9 sierpnia na Polsko-Ukraińskim pograniczu. Po raz czwarty w miejscowościach Zbereże/Adamczuki most pontonowy na Bugu połączył Ukrainę i Polskę. Odbyło się uroczyste otwarcie mostu i odprawy granicznej Zbereże/Adamczuki oraz spotkanie na moście na środku Bugu władz powiatu Włodawskiego i rejonu Szackiego.

Starosta Powiatu Włodawskiego pan Wiesław Holaczuk uważa, że nowe przejście Zbereże-Adamczuki między dwoma państwami jest szansą nie tylko dla powiatu, a dla całego Województwa Lubelskiego.

Wiesław Holaczuk. Starosta Powiatu Włodawskiego:   …To zostało też zauważone przy aktualizacji strategii województwa Lubelskiego. Rzeczywiście przygraniczne położenie części obszarów województwa powinno być właściwie wykorzystane. Myślę, że tutaj działania aktualnшe zapisane będą zrealizowane i te przejścia będą powstawać, bo to jest konieczne. Możemy porównać ilość przejść granicznych i odległości na byłej polsko-niemieckiej granicн: tam co 6-10 km były przejścia, a na terenie powiatu Włodawskiego – 80 km wynosi odległość między przejściami. Poza tym myślę, że koniunktura wymusi na nas decyzje, żeby takie przejścia powstały, bo Ukraina, Rosja – to są rynki zbytu. Jak my nie zbudujemy tych przejść, to przejścia powstaną w innych państwach i korzyści będą tam.  

Piesi i rowerzyści od samego rana czekali na uruchomienie przejścia. Rowerzysta pan Artur  powiedział, ze jest bardzo zadowolony z Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa.

Artur. Rowerzysta:  Jesteśmy tu drugi raz, byliśmy w zeszłym roku. Jedziemy do Szacka odpoczywać, kąpać się w jeziorze, jeździć po ukraińskich lasach.

 –  Czy EDD rozwijają relacje ukraińsko-polskie?

Bardzo. Myślę, że tak. W kontaktach towarzyskich, bo przecież jeździmy rowerami, spotykamy ludzi, odwiedzamy różne miejsca, cerkwie. Oprócz tego  jest to fajna możliwość dla odpoczynku. W tym roku już 3 raz przekraczamy granicę. Byliśmy w Dołhobyczowie, Dyniskach, a teraz tu.

Ukrainiec pan Jurij, który po raz  kolejny przyjechał na EDD uważa, że byłoby bardzo dobrze jakby takie wydarzenie odbywały się przez cały rok.

Jurij. Przyjechał na EDD z Ukrainy: Te działania pomagają ludziom, rodzinom, prostym mieszkańcom Ukrainy oraz Polski poznać się nawzajem, porozmawiać, zwiedzić inny kraj, zobaczyć różnice… coś dobrego, coś złego… nawiązać relacje.

 – Czy EDD mogą przynieść korzyści na poziomie państwowym?

Państwo – to przede wszystkim ludzie. Jeśli ludzie będą żyć razem, przyjaźnie i z szacunkiem, to państwa również będą tak współpracować.

Pan Jerzy z Polski, który mieszka na pograniczu, myśli, że Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa są bardzo potrzebne, bo… jest potrzebne przejście.

Jerzy. Mieszka na pograniczu:  Tu powinno być przejście. Normalne graniczne przejście. No bo po prostu jest potrzebne!  To by pomogło w zbliżeniu  społeczeństw. Na razie jest to, co jest. Ale trzeba działać w tym kierunku, żeby władze zrobiły coś konkretnego dla społeczności po jednej i drugiej stronie.

Europejski Dni Dobrosąsiedztwa Zbereże/Adamczyki będą trwać do 15 sierpnia. Więcej informacji oraz program wydarzenia: www.kordony.net lub na Facebooku: www.facebook.com/EuropejskieDniDobrosasiedztwaZberezeAdamczuki?fref=ts

Jasia Ramska