„Ukraiński emigrant. Działalność i myśl Iwana Kedryna-Rudnyckiego”

1553530490-sawa-mariusz-ksiazka16060828 sierpnia 2016 r. w Korczminie w ramach Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa odbędzie się prezentacja książki „Ukraiński emigrant. Działalność i myśl Iwana Kedryna-Rudnyckiego (1896-1995)” oraz spotkanie z autorem Mariuszem Sawą.

„Ukraiński emigrant. Działalność i myśl Iwana Kedryna-Rudnyckiego” to książka o polsko-ukraińskim porozumieniu w międzywojennej Polsce i na emigracji po II wojnie światowej na Zachodzie. Jej bohaterem jest Iwan Kedryn-Rudnycki, ukraiński intelektualista, wybitny dziennikarz, komentator, działacz greckokatolicki, petlurowiec, demokrata, członek UNDO i polityk. Jego działalność, poglądy i życiorys są pretekstem do zgłębienia trudnej polsko-ukraińskiej historii na przestrzeni XX wieku.

„Mówić o życiu Iwana Kedryna to mówić o historii ukraińskiego narodu w XX stuleciu.”

Autor – dr Mariusz Sawa z lubelskiego IPNu dociekliwie spenetrował zasoby archiwalne od Nowego Jorku po Lwów, nie pominął też kanadyjskiego Edmonton czy starej europejskiej stolicy ukraińskiej emigracji, Monachium. […]
Mamy do czynienia z napisaną z pasją, ciekawą rozprawą, solidnie opartą na źródłach i na nie zawsze łatwo dostępnej literaturze przedmiotu”.

Dr hab. Mirosław Filipowicz, prof. KUL i IEŚW

Spotkanie rozpocznie się o godz 16.00 28 sierpnia (w niedzielę) w cerkwi greckokatolickiej pw. Objawienia Pańskiego w Korczminie.