Pomoc Ukrainie

Pomoc Ukrainie – sprawozdanie z działań сharytatywnych oraz zbiórki publicznej za rok 2014

ZBIÓRKA PUBLICZNA PIENIĘŻNA

Od stycznia do grudnia 2014 roku Fundacja prowadziła pieniężną zbiórkę publiczną (nr 42/2014). Za ten czas udało się zgromadzić na specjalnie utworzonym koncie 82 110, 42 zł. Zgodnie z zadeklarowanymi celami zbiórki, środki zostały wydane na pomoc osobom potrzebującym w zakresie zakupu medykamentów, ciepłych ubrań oraz pomocy na leczenie i rehabilitację osób rannych.

Nasza infografika prezentuje ogólną działalność charytatywną Fundacji w 2014 roku.

infografika

 

Tutaj można zobaczyć dokumenty dotyczące wydatków:

Skany faktur-zakup medykamentów, ubrań

Skany faktur – usługi transportowe

Potwierdzenie przelewu na leczenie Andrija Żupnyka

Potwierdzenie przelewu na leczenie Tarasa Kovalyk

 

ZBIÓRKA PUBLICZNA RZECZOWA

Ostatni rok był dla Ukrainy i całego świata ogromnym wyzwaniem i sprawdzianem. Ukraińcy i przyjaciele ceną życia bronili najpierw swobód obywatelskich i wartości moralnych w życiu społeczno-politycznym w Ukrainie, a kolejnym wyzwaniem stała się suwerenność i niepodzielność państwa. W tym trudnym czasie naród Ukraiński doświadczył niesamowitego wsparcia i pomocy od wielu swoich prawdziwych przyjaciół, tych kto nie pozostał obojętny na ludzkie cierpienie ból, utratę bliskich i postanowił pomóc.
26 stycznia lubelskie środowisko artystów, animatorów kultury, działaczy społecznych zorganizowało Lubelski Euromajdan Kulturalny – akcję charytatywną pod czas której została przeprowadzona zbiórka leków, ciepłych ubrań, produktów żywności, a także odbywały się koncerty, spotkania, happeningi. Dary, które zgromadziliśmy w Caritasie zostały posegregowane, popakowane i podzielone na kilka partii dla transportowania. Pierwszy bus z ok. 2 tonami ubrań, koców, śpiworów, karemat, środków opatrunkowych po wielu „przygodach” 31 stycznia dotarł do punktu zbiorczego we Lwowie. W trakcie rozmów z kierownictwem „Punktu zbiorczego pomocy dla Majdanu” stwierdziliśmy, iż lepiej przepakować dary we Lwowie. Zostały one posegregowane i wysłane bezpośrednio do Kijowa. Następnego dnia zostały rozdystrybuowane na Majdanie.
Druga i największa partia pomocy – był to 10-tonowy TIR ciepłych ubrań, śpiworów, karemat, bandaży, zebranych podczas zbiórek w Lublinie, Poznaniu, Katowicach, Warszawie, Przemyślu. Transport ten został przewieziony do Kijowa, ale był blokowany przez ówczesne władze Ukrainy. Jak powiedział Prezes FKDP w rozmowie z PAP: „Oficjalnie rzeczywiście nie ma problemu, gdyż wszystko odbywa się zgodnie z procedurami, jednak wiemy, że urzędnicy otrzymują ustne polecenia w naszej sprawie z góry. Wiemy na przykład, że celnik w urzędzie celnym na przejściu granicznym w Jagodzinie, który odprawiał nasz transport, został zwolniony z pracy”. 21 lutego pod pilnym okiem dziennikarzy polskich pomoc została zabrana z magazynu celnego, w którym przebywała 3 tygodnie, czekając na biurokratyczne zakończenie sprawy. Przypomnijmy, że dla uznania bagażu „humanitarnym” była niezbędna zgoda komisji z przedstawicieli 8 ministerstw (w tym też Banku Narodowego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych). Niestety mimo zapewnień Pani Minister Polityki Społecznej na spotkaniu z Ambasadorem Polski w Ukrainie pozytywne i maksymalnie szybkie załatwienie sprawy nie nastąpiło. Relację można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?edit=vd&v=YezV4sNeym0

Trzecia partia darów zebranych w Lublinie i przywiezionych do Lublina została przywieziona do Przemyśla i siłami przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce przetransportowana do Punktu zbiorczego we Lwowie, a stąd – do Kijowa.

Więc, łącznie udało nam się zgromadzić ok 20 ton darów, były w tym też transporty z następujących miast: Poznań, Olsztyn, Katowice, Warszawa, Przemyśl. Serdecznie dziękujemy za wszystkie przejawy życzliwości i więź duchową z osobami poszkodowanymi. Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli i wielkiego serca, którzy pomagali w zorganizowaniu powyższych akcji, byli wolontariuszami, zapewniali pomoc wszechstronną. Na pewno udział Lublina w akcję pomocy był zauważony i doceniony, dostawaliśmy setki słów podziękowania i wyrazów uznania za taką postawę braci-Polaków.
W organizacji transportowania zebranych darów na Ukrainę wsparcie okazał Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, za co również serdecznie dziękujemy.

 

 

Monitoring mediów:

http://gosc.pl/doc/1909018.Andrij-z-Majdanu

http://te.org.ua/news/plastun_z_ternopolja_taras_kovalik_poranenij_na_skhodi/2014-06-18-5401

http://www.radiownet.pl/publikacje/pomoc-bez-fleszy

http://www.solidarnoscgornicza.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=772

:qbogdankaq-gornicze-wsparcie-dla-bojownika-z-majdanu&catid=1:narchiwum-

wiadomoci&Itemid=21

http://info.wiara.pl/doc/1909018.Andrij-z-Majdanu

http://moje.radio.lublin.pl/kolejny-postrzelony-w-kijowie-leczy-sie-na-lubelszczyznie.html

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140403/LUBLIN/140409839

http://wyborcza.pl/1,75478,15507021,Z_Majdanu_do_polskiego_szpitala__Jak_Polska_poma

ga.html

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1061409,Zostali-ranni-na-Majdanie-Przebywaja-na-

leczeniu-w-Polsce

http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,15505267,Kolejny_ranny_z_Majdanu_trafil_do_naszeg

o_szpitala.html

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140220/LUBLIN/140229929

http://www.kurierlubelski.pl/artykul/3345701,rewolucja-na-ukrainie-kolejni-ranni-z-kijowa-

trafili-do-lubelskich-szpitali,id,t.html

http://lublin.gosc.pl/doc/1891925.Wszyscy-mozemy-pomoc-Ukrainie

http://lublin.gosc.pl/doc/1892564.Lubelscy-lekarze-pomoga-Ukraincom

http://lublin.gosc.pl/doc/1892098.Ty-tez-mozesz-pomoc-Ukrainie

http://www.warsztatykultury.pl/dary-z-lublina-dotarly-do-kijowa/

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-pomoc-z-polski-dla-majdanu-zablokowana-w-

kijowie/gjcf4

http://niezalezna.pl/51448-ujawniamy-wladze-blokuja-w-kijowie-polska-pomoc-dla-majdanu-

gdzie-dzialania-msz

http://moje.radio.lublin.pl/lubelskie-dary-wreszcie-dotarly-na-kijowski-majdan.html

http://monitor-press.com/pl/2-pol/artyku-y/2413-trzeba-by-o-by-na-majdanie.html

 

W razie dodatkowych pytań związanych ze zbiórką publiczną lub działalnością Fundacji zapraszamy do kontaktu.