Oblicze Miłosierdzia

lozynskyj19 czerwca 2016, w Lubelskiej Cerkwi pw. Narodzenia NMP, w ramach corocznego międzynarodowego projektu „Lubelskie spotkania z ikoną”, organizowanego przez Fundację Kultury Duchowej Pogranicza, odbędzie się wernisaż wystawy współczesnych ikon „Oblicze Miłosierdzia”.

Wystawa zaprezentuje ikony polskich artystów – Anny Makać, Moniki Jerominek, Maji Podleśnej, Anny Jędryszek, Grety Leśko i ukraińskich – Andriya Vynnyczka,  Natalii  Ruseckiej, Uliany Nyszczuk, Danyla Movchana, Romana Zilinko, Ostapa Lozynskiego, Yaryny Movchan, Uliany Tomkevycz, oraz grafiki Oleksandra Bryndikova i fotografie Andriya Artyma.

Projekt jest, w pewnym sensie, obrazem- rozważaniem nad bullą Papieża Franciszka „Oblicze Miłosierdzia”,  w której 2016 rok było ogłoszono jubileuszem ku czci Miłosierdzia Bożego. W niej Franciszek podkreśla potrzebę doświadczyć miłosierdzie i, razem z tym, być miłosiernym we współczesnym świecie, i wskazuje na aktywny i czynny charakter wiary chrześcijańskiej przez wieki aż do dziś.

Wystawa „Oblicze Miłosierdzia” to, przede wszystkim, ikona. Ona przedstawia obrazy miłosierdzia, które są zakorzenione w tradycji chrześcijańskiej ikonografii, ale wybrane i na nowo przemyślane przez współczesnych artystów-ikonopisarzy. My kontemplujemy twarze Jezusa Chrystusa, Matki Bożej, świętych męczenników i sprawiedliwych, przypominamy cuda, uzdrowienia i ofiary w ciągu chrześcijańskiej historii, odczuwamy obecność powszechnej i wiecznej miłości Boga w zmieniającym się świecie.

Ponadto ważnym elementem, a nawet pewnym uaktualnieniem wybranego tematu wystawy są fotografie Andriya Artyma ze Lwowa. Andriy jest aktywnie zaangażowany w wolontariat na rzecz ukraińskiego wojska na wschodzie Ukrainy. Poza tym, jako fotograf chwyta chwile na krawędzi życia i śmierci, wypatruje wymowne fragmenty wojny i napiętego pokoju. A wraz z nimi przedstawia światu obrazy ofiarności i odważnych czynów miłosierdzia tu i teraz, obok nas. „Ileż ran na ciele wielu, którzy nie mają już więcej głosu, ponieważ ich krzyk osłabł i zgasł z powodu obojętności bogatych narodów. W tym Jubileuszu Kościół zostanie jeszcze bardziej wezwany do leczenia tych ran, do opatrywania ich oliwą pocieszenia, do przewiązywania miłosierdziem oraz do leczenia ich solidarnością i należną uwagą.”- Z przesłania Papieża Franciszka.

Szczególne znaczenie dla tego projektu ma miejsce, w którym odbędzie się wystawa. Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lublinie jest zabytkiem chrześcijańskiej duchowości i kultury od 18 wieku, a także symbolem obecności w naszej pamięci już nieistniejących cerkwi pogranicza. Świątynia była wielokrotnie demontowana i przenoszona, opuszczona, i wreszcie, uratowana od zapomnienia przez Fundację Kultury Duchowej Pogranicza. Mamy nadzieję, że współczesny „Obraz Miłosierdzia” zaistnieje w tej historycznej przestrzeni z nową siłą żywej wiary.

 

Wystawa potrwa do końca lipca 2016 roku.

Maria Tsymbalista