„Mniejszości językowe w Europie” – projekt we Włoszech

28207946_2254099144817046_545290632_o 28169629_2254099474817013_2045258732_o 28275416_2254099481483679_148354183_o16-24 listopada 2017 roku grupa wolontariuszy Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza wzięli udział w projekcie pt. SHAPING: Linguistic minorities, który był sfinansowany przez program Erasmus+. Project odbył się w m. Trydent, we Włoszech. Główny temat projektu to właśnie mniejszości językowe w Europie. 

Uczestnikami projektu zostali przedstawiciele oraz osoby zainteresowane tematem mniejszości językowych z trzech państw – Włoch (mniejszość Ladenów, sardynie), Hiszpanii (baskowie) i Polski (ukraińska mniejszość narodowa).

Z samego rana 16 listopada ośmioro młodych aktywnych osób: Olha Matushiv, Mariia Nykolyshyn, Kamila Rubish, Khrystyna Hukalyuk, Anastasiia Zaliska, Dana Chernyak, Alina Tselutina i Taras Tiahur wylecieli z Warszawy do słonecznych Włoch dla uczestnictwa w projekcie. Wcześniej będąc w Mediolanie, za dzień przed projektem, zdecydowali się nie marnować czasu i zwiedzić centrum miasta. Zatem usiedliśmy do pociągu i pojechaliśmy do czarującej Wenecji. Wieczorem przybyliśmy do Trydentu i zameldowaliśmy w domie dla gości Sacro Cuore, gdzie mieszkali i wspólnie tworzyli wszyscy uczestnicy projektu. Dom znajduje się na gorze, dalej od centrum miasta. Jednak natura, widoki pomagali nam tworzyć nowe rzeczy dla wielkiego celu.

Trydent jest miastem na Północy Włoch, stolicą regionu Trydent-Górna Adyga, znajduje się w dolinie Alp i przez niego przecieka rzeka Adydze. W architekturze miasta ciasno powiązali się włoski renesans i niemęcki gotyk, są pobudowane i zdania w style modernizm. Otwarcie mówiąc, miasto jest podobne do małego miasteczka z bajki, przez które bardzo przyjemnie spacerować w każdy sezon.

Pierwszy dzień projektu rozpoczął się z zapoznania się nawzajem. Wszystko było w formie gry. Ona polegała na opowiedzeniu jakiegoś faktu o sobie na pewien temat. Tematy zależały od kolorów słodkich M&Мs, które my wyciągali. Zatem każdy zapisywał swoje imię i oczekiwania od projektu. Dzięki wolnej, przyjaznej atmosferze oraz igrzyskami rano i na przerwach, już za kilka dni uczestnicy stali nie tylko znajomymi, ale nawet bliskimi przyjaciółmi :)

Nie będę dotrzymywać się ciągu chronologicznego, tylko opowiem o najlepszych momentach. Jeden z nich to jest gra miejska. W grupkach międzynarodowych uczestnicy biegali miastem i wykonywali zadania jak najszybszej. Po grze wszyscy spotkali się na jarmarku Bożonarodzeniowym w centrum miasta. Byliśmy bardzo szczęśliwi, dlatego ze projekt odbywał się w drugiej połowie listopada i chociaż pogoda była dość ciepła, atmosfera bliskiego Bożego  Narodzenia była wszędzie.

Na początku projektu każda grupa opowiadała o innym państwie. Przykładowo, my opowiadaliśmy o Hiszpanii, Hiszpanie o Włoszech, a Włosi o Polsce. To było ciekawe doświadczenie, dlatego każdy mógł zobaczyć, co wiedza o ich państwie obcokrajowcy, jakie są stereotypy i opowiedzieć o swoim prawdziwym państwie w czasie przebywania na projekcie.

Każdego wieczora każda grupa przygotowywała nacjonalna kolacje i nieoficjalną prezentacje. Pierwszymi byli Włosi. Oni poczęstowali nas smacznymi risotto i tiramisu. Pod czas prezentacji my więcej dowiedzieliśmy się o języku włoskim, o gestach i ich znaczeniu. Następnego wieczora baskowie przez korowód zaprosili nas do tradycyjnej kolacji – tortilli, słonych serów, jakie jedzą razem z dżemem i orzechami. Na zakończenie baskowie pokazali swoje tance ludowe. Nasza ukraińsko-polska kolacja była ostatnią. My przygotowaliśmy barszcz, pierogi z serem, ziemniakami i jabłkami, a na deser – pyszny sernik. Kiedy wszyscy zostali najedzeni, to zaczęliśmy uczyć Europejczyków szybkiego hopaka i kołomyjki.

Głównym celem projektu byli mniejszości językowe. Uczestnicy z trzech państw udzielali informacji o mniejszością w ich pastwach, ich język, kulturę, odmianę od większości, o tym, co robią dla przechowywania tradycji sytuacji, w jakiej znajduje się mniejszość w państwie. Opowiedzieliśmy o ukraińskiej mniejszości w Polsce, o naszych tradycjach, śpiewaniu pieśni, festiwalach, organizowanych w całej Polsce, spotkaniach w domie Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. Dowiedzieliśmy się o ulubionych śpiewach basków, o ich języku, nie podobnemu do żadnego języka w Europie. Sara z Sardynii opowiedziała o własnych tradycjach, języku sardyńskim i o tym, że na włoskiej wyspie Sardynia mieszkają Sardynie i Katalonie. Serena i Cosuelo opowiedzieli o Ladenów – mniejszość, która mieszka we włoskich i niemieckich Alpach.

Więcej o Ladenach dowiedzieliśmy się w podróży do miasteczka Val di Fassa, gdzie oni mieszkają. Odwiedzając muzeum ich kultury i miejscowa szkole, poznaliśmy bliżej ten naród, który tak bardzo dba, ochrania i uczy rodny język. Ladenie maja egzamin z znajomości ich języka, jeżeli znasz Laden na C1, to możesz liczyć na pierwszeństwo otrzymania pracy w tym obszarze.

Jednak nie wszędzie tak dobrze dbają o językach mniejszości. Codziennie znikają języki mniejszości, aborygenów, a z nimi i tradycje. Ciężko pomyśleć, że dzisiaj żyją ludzie bez ID lub paszportów dlatego, że państw, obywatelami których oni miały być, po prostu nie istnieje. Naprawdę takie życie jest o wiele gorsze niż sobie wyobrażamy. Nie mając paszportu, nigdzie nie możesz wyjechać, a to znaczy, zobaczyć krewnych, bliskich. Niektórzy ludzi musza jechać, szukając spokojnego życia na innych kontynentach. Z nami na projekcie była dziewczyna Joy. Ona pochodzi z Afryki, ale jest skora białego koloru, pozbawiona melaniny. Joy pojechała studiować do Włoch, zostawiając rodziców i krewnych. We własnych państwie jej każdego dnia groziła nie bezpieka zostać zabita. Smutnie, że w XXI stulecie do dzisiaj zabijają ludzi przez to, ze oni różnią się, a niektórych po prostu nie istnieje, jako ludzie z dokumentami i prawami.

Wiec, nauczmy się tolerancji, niezależnie od wyglądu, zdolności innych. Uczmy się o języka, tradycji, nie traćmy naszej tożsamości, osobliwości w świecie. Bo kto wtedy, jeżeli nie my?

Na zakończenie chciałabym serdecznie podziękować w imieniu całej grupy Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza oraz programowi Erasmus+ za możliwość udziału w tak ciekawym projekcie :)

Olha Matushiv