Festiwal „Ukraina w centrum Lublina” już jutro!

1780914_766567603451965_5318971218090525270_n

Od 13 do 15 listopada w Lublinie odbędzie się ósma edycja festiwalu „Ukraina w centrum Lublina”. W ciągu trzech dni w naszym mieście posłuchamy koncertów szalonej muzyki zespołu „Ot Vinta!”, zarówno jak i głęboko poruszającej muzyki jazzowej w wykonaniu Jany Miśkowej, odbędą się spotkania autorskie z ukraińskimi pisarzami Nadijką Herbisz i Jurijem Żurawlem (wokalistą zespołu „Ot Vinta!”), jak również z reżyserką filmu „Braty” („Bracia. Ostatnia spowiedź”) Wiktorią Trofimenko, a także obejrzymy film animowany „Babaj”, podczas warsztatów artystycznych przybliżymy uczestnikom tradycyjne ukraińskie rękodzieło, zobaczymy wystawę fotograficzną pod tytułem „Wyszywane losy kobiet”, a także sprawdzimy wiedzę lubelskich uczniów o Ukrainie podczas konkursu „Ukraina – terra (in)cognita”.

Wydarzenie jest organizowane przez Fundację Kultury Duchowej Pogranicza, pod patronatem Ambasadora Ukrainy w Polsce, przy wsparciu Urzędu Miasta Lublin. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Posłuchamy energicznej muzyki zespołu „Ot Vinta!”, który na swoim koncie ma mnóstwo nagród i zagranych koncertów w wielu krajach, w tym w Polsce. Ciekawe jest to, że wokalista zespołu jest także autorem książki karykatur „Karykadurka”, która będzie prezentowana podczas festiwalu.

Niedzielny wieczór spędzimy przy dźwiękach muzyki jazzowej, w wykonaniu młodej artystki z miasta Równego Jany Miśkowej. Doświadczenie, które Jana zdobyła poprzez improwizowanie piosenek wraz z gwiazdami takimi jak Nino Katamadze i Alex Renarem nie pozostawi nikogo bez emocji.

Program również przewiduje premierę filmu „Braty” („Bracia. Ostatnia spowiedź”) w Polsce, który wywołał dużo emocji i fale recenzji od bardzo pozytywnych do dość krytycznych. Dramat opowiada historię życia dwóch braci Hucułów, którzy nie tylko nie rozmawiają ze sobą przez 40 lat, a nawet życzą sobie nawzajem śmierci. Film oparty jest na powieści szwedzkiego pisarza Torgny’ego Lindgrena.

Publiczności będzie przedstawiony pierwszy pełnometrażowy ukraiński film animowany pod tytułem „Babaj”, który już w pierwszy weekend pokazu na Ukrainie zarobił prawie milion hrywien, z czego ponad 25 tysięcy twórcy przekazali na rzecz dzieci imigrantów. Twórcy filmu w sposób niezwykły, jak również zachwycający przedstawili bohaterów folkloru ukraińskiego – Wiedźmę, Diabła, Wija, Babaja.

Będzie także przeprowadzone spotkanie literackie z Nadijką Herbisz – pisarką, poetką, dziennikarką, tłumaczką, fotografem. W chwili obecnej jest jedną z najbardziej popularnych ukraińskich pisarek. Nadijka Herbisz jest autorką 10 książek, wśród których najbardziej popularne to „Ciepłe historie do kawy” (2012) i „Ciepłe historie do czekolady” (2012), które wówczas stały się ukraińskimi bestselerami.

Częścią festiwalu „Ukraina w Centrum Lublina” będą również warsztaty artystyczne, mające na celu przybliżenie uczestnikom kulturę ukraińską. W czasie warsztatów można nauczyć się malować w stylu tradycyjnego ukraińskiego malarstwa „petrykiwka” oraz wykonać własne rysunki na eko­torbach. Odbędzie się także wernisaż wystawy fotograficznej pod tytułem „Wyszywane losy kobiet” ukraińskiej etno­fotografki Anny Senik. Oprócz piękna tradycyjnych kostiumów ukraińskich, na pracach autorki podziwiać będziemy całą głębie kobiecej duszy, która przemawia przez oczy.

Więcej informacji na www.ukrainawcentrumlublina.com.

13 listopada (piątek)

10.00 konkurs wiedzy o Ukrainie dla uczniów lubelskich szkół ”Ukraina – terra (in)cognita”

16.30 pokaz filmu animowanego “Babaj”

18.30 prezentacja książki Jurija Żurawla “Karykadurka”

20.00 koncert zespołu “Ot Vinta”

 

14 listopada (sobota)

11.00 warsztaty artystyczne “UkrArt”

15.30 wernisaż wystawy fotograficznej Anny Senik “Wyszywane losy kobiet”

16.00 spotkanie literackie z Nadijką Herbisz

 

15 listopada (niedziela)

15.00 pokaz filmu “Braty”. Spotkanie z reżyserką Wiktorią Trofimenko

20.00 koncert Jany Miśkowej

unnamed