Festiwal „Ukraina w centrum Lublina 2013″

Ukraina w Centrum Lublina to festiwal, który stara się pokazać, że Lublin ma niezwykłe powiązania ze wschodnimi sąsiadami a w szczególny sposób z Ukrainą. Dzięki różnorodnym atrakcjom przewidzianym w ramach festiwalu chcemy zainteresować lublinian kulturą ukraińską, a także pokazać ukraińską odsłonę naszego wspaniałego wielokulturowego miasta. W różnych lokalach o różnych godzinach ale w samym centrum: dobra muzyka, nowatorski teatr, premiera filmu, debata, warsztaty artystyczne, spotkanie literackie, oraz konkurs wiedzy o Ukrainie.

IDEA

Lublin od dawna, ze względu na swoje położenie, ma trwałe związki z Ukrainą. Dzięki wielu projektom jawi się jako miejsce transferu kulturowego ze Wschodu Europy na Zachód i odwrotnie. Festiwal „Ukraina w Centrum Lublina” ma za sobą już pięć edycji. Poprzednie okazały się niezwykle udane nie tylko ze względu na poziom artystyczny, zwiększenie liczby instytucji w których odbywały się imprezy, ale także na stopień zaangażowania publiczności. Poszczególne punkty programu odbywać się będą w wybranych klubach i instytucjach kulturalnych zlokalizowanych w centrum miasta, aby dotrzeć z działaniami do różnych miejsc i do szerokiego koła odbiorców. Ukraina w centrum Lublina to przegląd współczesnej kultury ukraińskiej w przeróżnych odsłonach. W programie koncert zespołu „Flyzzza”, przedstawienie pt. „Senat szaleńców” (wg. J.Korczaka) w wykonaniu teatru „Harmyder” z Łucka, premiera filmu „Wybaczyć wszelkie zło” w reż. G. Linkowskiego, debata o pojednaniu polsko-ukraińskim, warsztaty artystyczne, spotkanie literackie, a także konkurs wiedzy o Ukrainie.

Festiwal jest organizowany przez Fundację Kultury Duchowej Pogranicza przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Lublin.

Wstęp na wszystkie imprezy festiwalu jest bezpłatny.

 

Piątek, 15 listopada 2013

 

10.30-12.00 – Konkurs wiedzy o Ukrainie „Ukraina (in)cognita” (Gimnazjum nr 9 „Zapora”, ul.Lipowa 25)

Konkurs jest zachętą do dialogu i lepszego poznania sąsiadów, z którymi Polska ma wieloletnią wspólną historię. Dzięki konkursowi młodzież lepiej pozna Ukrainę, a także przełamie możliwe stereotypy. Zapraszamy do niego lubelskich gimnazjalistów i licealistów.

18.00 – Prezentacja projektu fotograficznego „Twarze Lublina” (Pub „U Fotografa”, ul.Rybna 13)

Twarze Lublina – foto projekt o mieszkańcach naszego miasta, tych którzy go rozwijają i dodają jaskrawych kolorów do jego codziennego życia. Projekt pokazuje działalność niezwykłych ludzi, wśród których są muzykanci, aktorzy, dziennikarze, urzędnicy, sportowcy, osoby publiczne, turyści i po prostu zwykli ludzie, którzy tworzą społeczność miasta. Dzięki prezentacji usłyszymy ich opinię o wielokulturowości Lublina.

19.00 – Koncert zespołu „Flyzzza” (Irish pub „U Szewca”, ul.Grodzka 18)

To jeden z najlepszych i najpopularniejszych na Ukrainie zespołów nurtu reggae i okolic tego stylu. Powstał w 2000 roku w Łucku. Flyzzza śmiało łączy reggae z hip-hopem i funky, dokładając dodatkowo wątki ludowe, przez co zespół wypracował niepowtarzalny, łatwo rozpoznawalny swój styl muzyczny. Od samego początku istnienia grupy krytycy muzyczni oraz fani nazywają Flyzzzę najbardziej tanecznym bandem Ukrainy, a wszystko to za sprawą jamajskich i ukraińskich korzeni ich muzyki.

Sobota, 16 listopada 2013

 

12.00-15.00 – Warsztaty artystyczne – wykonywanie biżuterii (Kawiarnio-Księgarnia „Spółdzielnia”, ul.Peowiaków 12)

Honorata Nitkiewicz mówi o sobie: ”Robię to, co lubię: studiuję psychologię i tworzę biżuterię. Od roku uczę się w Lubelskiej Szkole Sztuki i Projektowania na kierunku „jubilerstwo – biżuteria artystyczna”.

Zgłoszenia na warsztaty są przyjmowane na adres mailowy ukrainawlublinie@gmail.com

17.00 – Młoda poezja ukraińska (Kawiarnia-Księgarnia „Między słowami”, ul.Rybna 4/5)

Oryginalną ukraińską poezję w nieformalnej atmosferze zaprezentują Mykoła Szpakowskyj i Ola Matsyupa.

19.00 – „Senat szaleńców” wg. Janusza Korczaka w wykonaniu teatru „HaRmYdEr” z Łucka 

Bohaterowie dramatu – pacjenci którzy uciekli od rzeczywistości. Bezkompromisowi i trudno kontaktowi. Każdy z nich buduje swój własny model świata. Dzielą ich lęki, a łączy – promyk nadziei obecny w każdym z nich.

Niedziela, 7 listopada 2010

16.00 –„Wybaczyć wszelkie zło”  – film w reż. G. Linkowskiego, po filmie – debata (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, ul.Grodzka 21)

Czy możliwe jest pojednanie polsko-ukraińskie? Dwóch młodych historyków Polak: dr. Mariusz Zajączkowski i Ukrainiec dr. Roman Kabaczij analizują nieznane sensacyjne fakty, dotyczące rozmów i porozumień pomiędzy AK-DSZ i UPA z

maja 1945 roku. Prezentują unikalny cykl archiwalnych zdjęć przedstawiających strony: ukraińską i polską podczas przygotowań do rozmów i samych negocjacji, które odbywają się tuż po tragicznych wydarzeniach na Wołyniu, na kilka miesięcy przed Akcją „Wisła”, a które w efekcie prowadzą do zaprzestania bratobójczych walk. W tym samym czasie w 70 rocznicę tragicznych wydarzeń na Wołyniu wyrusza na Ukrainę pielgrzymka z krzyżem bł. Jerzego Popiełuszki pod hasłem „Zło dobrem zwyciężaj”. Pielgrzymi uczestniczą w wielu spotkaniach na Wołyniu próbując odnaleźć drogę do pojednania obu narodów. Film pokazuje że trudna pamięć nie musi dzielić.

Szczegółowy program na stronie www.ukrainawcentrumlublina.com