„Bieszczady – po obu stronach granicy” – przewodnik inspiracji

tyt„Bieszczady – po obu stronach granicy” – przewodnik inspiracji

„Gdy studiowałem na wydziale hydrobiologicznym, zapadł mi w pamięć wykład o estuarium – typie ujścia rzek do morza: tam gdzie woda słodka miesza się ze słoną, pojawia się niezwykłe bogactwo gatunków, ponieważ w takich warunkach mogą bez problemu współistnieć zarówno stworzenia morskie, jak i słodkowodne. Bez wątpienia takim „estuarium” są Bieszczady – miejsce, które zawsze znajdowało się na pograniczu etnicznym i wchłonęło w siebie kulturę oraz cechy ludów, które je zamieszkiwały: Ukraińców, Polaków, Żydów, Niemców, Cyganów…”

Mychajło Petiach

Pod koniec stycznia w Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza odbyła się prezentacja niezwykłego przewodnika turystycznego „Bieszczady – po obu stronach granicy”, autorstwa naszego wolontariusza Mychajła Petiacha. Autor zbierał informację na temat współistnienia różnych kultur, tradycji i wyznań religijnych na pograniczu polsko-ukraińskim, i oby było ciekawiej na terenie z którego pochodzą jego dziadkowie, przesiedleni z Lutowisk do Dudczan w obwodzie Chersońskim nad dolnym Dnieprem w Ukrainie. Zatem niniejszy przewodnik jest Jego osobistą wędrówką, a zarazem stanowi cenne źródło informacji dla tych, którzy chcą poznać bogactwo regionu bieszczadzkiego, będącego ojczyzną wielu narodów.

Mychajło piszę w książce: „Podczas pracy nad przewodnikiem przyszło mi zanurzyć się głębiej w historię, spróbować spojrzeć na minione wydarzenia oczyma tych narodów, obok których współistnieli na tych ziemiach moi przodkowie. Im bardziej poznawałem polskie Bieszczady, tym bardziej kusiło, by zajrzeć na drugą stronę granicy i odwiedzić malownicze miasteczka i wioski zachodniej Ukrainy. Bo przecież – jak zawsze – o tym co obok, wiemy najmniej. Mam nadzieję, że ten niewielki przewodnik zadziała na Was podobnie i natchnie do poznawania historii, że uczyni Waszą podróż w Bieszczady ciekawą.”

Przewodnik powstał w ramach projektu ”Krok po kroku”, który był realizowany w Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza w ramach programu KE „Młodzież w działaniu”.

Zapraszamy do przeczytania!

„Bieszczady – po obu stronach granicy” (PDF)